Logo Logo

National Participations

15th International Architecture Exhibition, la Biennale di Venezia

Albania
I Have Left You the Mountain
Commissioner: Albanian Ministry of Culture.
Curators: Simon Battisti, Leah Whitman-Salkin, Abake.
Exhibitors: Etel Adnan, Pier Vittorio Aureli, Mourid Barghouti, Claire Fontaine, Yona Friedman, Anri Sala, Michael Taussig, Yanis Varoufakis, Ornela Vorpsi.
Venue: Arsenale

Argentina
experimentAR - Poeticas desde la frontera
Commissioner: Federico Gonzalez Perini.
Curator: Atilio Pentimalli.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Armenia
Independent Landscape
Commissioner: Ministry of Culture, (Vartan Karapetian).
Curator: Sarhat Petrosyan.
Venue: Chiesa di Santa Croce degli Armeni, Calle dei Armeni, San Marco 965

Australia
The Pool - Architecture, Culture and Identity in Australia
Commissioner: Janet Holmes a Court AC.
Curators: Amelia Holliday and Isabelle Toland (Aileen Sage Architects) with Michelle Tabet. Exhibitors: Conversations with Olympians Shane Gould and Ian Thorpe; (Anna Funder and Christos Tsiolkas; musician Paul Kelly; environmentalist Tim Flannery; fashion designers Romance Was Born; and art curator Hetti Perkins).
Venue: Giardini

Austria
Places for people
Commissioner/Curator: Elk Elke Delugan-Meissl with Liquid Frontiers.
Exhibitors: Caramel architects, EOOS, the next ENTERprise architects.
Venue: Giardini

Bahrain
Commissioner: Sh. Mai Al Khalifa.
Curators: Anne Holtrop and Noura Al Sayeh.
Venue: Arsenale

Belgium
BRAVOURE
Commissioner: Christoph Grafe, Director Flanders Architecture Institute.
Curator: bravoure architecten de vylder vinck taillieu - doorzon interieur architecten - filip dujardin.
Venue: Giardini

Brazil
Commissioner: Luis Terepins, Bienal de São Paulo Foundation.
Curator: Washington Fajardo.
Venue: Giardini

Canada
EXTRACTION
Commissioner: Catherine Crowston, Art Gallery of Alberta.
Curator: Pierre Belanger, OPSYS.
Exhibitors: OPSYS / RVTR.
Venue: Giardini

Chile
Against the tide
Commissioner: Cristóbal Molina (National Council of Culture and the Arts of Chile).
Curators: Juan Román, José Luis Uribe.
Exhibitors: Felipe Aranda, Ximena Cáceres, Claudio Castillo, Ximena Céspedes, Gabriel Garrido, Carolina Guerra, Juan Francisco Inostroza, Yasna Monsalve, Felipe Muñoz, Daniel Prieto, Javier Rodríguez, Jonnattan Silva, Carolina Solís, Tanya Vera, Cesar Verdugo.
Venue: Arsenale

China
Daily Design, Daily Tao-Back to the ignored front
Commissioner: China Arts & Entertainment Group (CAEG).
Curator: Jingyu Liang.
Exhibitors: Apporoach Architecture Studio, Drawing Architecture Studio (Han Li, Yan Hu), in+of architecture (Lu Wang), People's Architecture Office (Zhe He, James Shen, Feng Zang), Run Atelier (Hao Wang, Man Ye), Qun Song, View Unlimited Lanscape Architecture Studio CUCD (Xie Xiaoying, Yan Tong, Haitao Huang, Qu Zhi), Wuyong (Ma Ke), Jingxiang Zhu (Unitinno+CUHK), Jing Zuo.
Venue: Arsenale

Croatia
We Need It-We do it
Commissioner: Zlatko Hasanbegovic, PhD, Minister of culture; Ministry of Culture.
Curator: Dinko Peracic.
Exhibitors: Dinko Peracic, Slaven Tolj, Miranda Veljacic, Emina Visnic.
Venue: Arsenale

Czech and Slovak Republics Care for Architecture: Exemplum of the Slovak National Gallery or Asking Arche of Architecture to Dance Commissioner: Monika Mitasova, Monika Palcova. Curators/Exhibitors: Benjamin Bradnansky, Petr Hajek, Vit Halada, Jan Studeny, Marian Zervan (Academy of Fine Arts and Design in Bratislava and University in Trnava). Venue: Giardini

Denmark
Commissioner: Kent Martinussen, CEO, Danish Architecture Centre.
Curators: Boris Brorman Jensen and Kristoffer Lindhardt Weiss.
Exhibitors: 3XN; AART architects; Adept; AI; Anders Abraham & Christina Capetillo; Anders Peder Larsen; Andersen & Sigurdsson Architects; Arcgency; Arkitektfirmaet Merete Lind Mikkelsen; Arkitema Architects; BCVA Architecture; BIG; BO FROST architects; CEBRA; CF. Møller Architects; Christensen & Co architects; COBE; COLORCLOUDSTUDIO; DISSING+WEITLING architecture; Dorte Mandrup Architects; EFFEKT; ELKIÆR + EBBESKOV; Erik Brandt Dam architects; Erik Møller Architects; Force4; Frans Drewniak & Philip Rahm; Frederiksund Municipality; Friis & Moltke Architects Gottlieb Paludan Architects; Herzog de Meuron; JAJA architects; Jakob Knudsen; Jan Gehl; Jane Havshøj Architects; Jes Vagnby; JJW Architects; Johan Mottelson; Jonathan Meldgaard Houser; Junya Ishigami; Karlsson Arkitekter; KHR Arkitekter; Kim Loudrup; KRADS; Kristine Jensens Tegnestue; Lenschow & Pihlmann; LETH & GORI; LUMO Architects; Lundgaard & Tranberg Architects; Mathilde Petri Architects; Middelfart Municipality and Middelfart Wastewater Utility; Mikkelsen Architects; Møller & Grønborg; Nicolai Bo Andersen; NORD Architects Copenhagen; ONV Architects; POLYFORM; Powerhouse Company Copenhagen; Roskilde Municipality; RUBOW Arkitekter; schmidt hammer lassen architects; SLA Architects; SLETH Architects; SNE architects; Spektrum Arkitekter; Svendborg Architects; THIRD NATURE; Toposfære IVS;TRANSFORM; Tyra Lea Amdisen Dokkedahl; URBAN AGENCY; Vandkunsten Architects; Vilhelm Lauritzen Architects; WE Architecture; Wienberg Architects and Frier Architecture; Schønherr; Henning Larsen Architects.
Venue: Giardini

Egypt
Reframing Back/Imperative Confrontations
Commissioner: Ahmad Hilal.
Curator: Ministry of Culture.
Exhibitors: Eslam Zenbaey, Luca Borlenghi, Gabriele Secchi, Mostafa Salim.
Venue: Giardini

Estonia, Latvia, Lithuania
The Baltic Pavilion
Commissioner Estonia: Raul Järg
Commissioner Latvia: Jānis Dripe ( Ministry of Culture of the Republic of Latvia)
Commissioner Lithuania: Ona Lozuraité, Jonas Žukauskas.
Curators: Kārlis Bērziņš, Jurga Daubaraitė, Petras Išora, Ona Lozuraitytė, Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga, Johan Tali, Laila Zariņa, Jonas Žukauskas.
Exhibitors: Architektūros Fondas, Eesti Arhitektuurikeskus.
Venue: Palasport G.B. Gianquinto, Castello, Calle S. Biagio

Finland
From Border to Home - Housing Solutions for Asylum Seekers
Commissioner: Juulia Kauste Museum of Finnish Architecture.
Curator: Marco Steinberg.
Exhibitors: a team; Lindberg & Erdman; Society Lab with the participation of alt Architects; D.A.T. PANGEA + QUATORZE; Helsinki Kasbah Combine; Satoshi OHTAKI.
Venue: Giardini

France
Nouvelles du Front, Nouvelles Richesses
Commissioner: Institut Français, ministère de la culture et de la communication ‑ direction générale des patrimoines.
Curator: Frédéric Bonnet - OBRAS e AJAP 14 (PNG, Boidot & Robin, Studio 1984, Studiolada, Boris Bouchet, Claas architectes, R Architecture, NeM / Niney et Marca architectes).
Venue: Giardini

Germany
Making Heimat. Germany, Arrival Country
Commissioner: Peter Cachola Schmal, Deutsches Architekturmuseum (DAM).
Curator: Oliver Elser, Deutsches Architekturmuseum (DAM).
Exhibitor: Something Fantastic.
Venue: Giardini

Great Britain
Home Economics
Commissioner: Vicky Richardson.
Curator: Shumi Bose, Jack Self, Finn Williams.
Exhibitors: AYR, Pier Vittorio Aureli and Martino Tattara (Dogma) with Maria S. Giudicci (Black Square), Julia King, Jenna Sutela Hesselbrand.
Venue: Giardini

Greece
Challenging architecture on site of crisis
Commissioner: General Secretary of Spatial Planning and Urban Environment, Ms Eirini Klampatsea.
Curator: SADAS-PEA (the Greek Architects Association).
Exhibitor: SADAS-PEA (the Greek Architects Association).
Venue: Giardini

Hungary
activators. Locally active architecture
Commissioner: Júlia Fabényi.
Curators: Gábor Fábián, Dénes Fajcsák.
Exhibitor: Arkt.
Venue: Giardini

Iran
Commissioner: Ministry of Road and Urban Development Hamed Mazaherian.
Exhibitor: Saba Engineering Events Association.
Venue: Arsenale

Ireland
Losing Myself
Commissioner: Niall MacLaughlin
Curator: Yeoryia Manolopoulou
Exhibitor: Níall McLaughlin (Níall McLaughlin Architects).
Venue: Arsenale

Israel
A is for Architecture, B is for Biology
Commissioner: Arad Turgeman.
Curatos/Exhibitors: Ido Bachelet, Bnaya Bauer, Arielle Blonder, Yael Eylat Van-Essenn, Noy Lazarovich.
Venue: Giardini

Italy
TAKING CARE - Progettare per il bene comune
Commissioner: Federica Galloni, Direttore Generale Arte e Architettura Contemporanee e Periferie Urbane, Ministero dei Beni e delle Attivita Culturali e del Turismo.
Curator: Simone Sfriso, curatorial team Massimo Lepore, Simone Sfriso, Raul Pantaleo TAMassociati.
Venue: Tese delle Vergini, Arsenale

Ivory Coast
Live differently
Commissioner: N'Guessan N'Dri Barthelemy.
Curator: Sossah Francis.
Exhibitor: Ministère de la construction et de l’urbanisme, Ministère de l’habitat et du logement social, Ministère de la culture et de la francophonie, Ordre des architectes, Ecole d’architecture d'ʹAbidjan.
Venue: Palazzo Bembo and Palazzo Mora

Japan
beyond - SHARING
Commissioner: The Japan Foundation.
Curator: Yoshiyuki Yamana.
Exhibitors: mnm (Mio Tsuneyama); ondesign (Osamu Nishida); Erika Nakagawa; Naruse Inokuma Architects (Jun Inokuma, Yuri Naruse); Naka Architects' Studio (Toshiharu Naka, Yuri Uno); Nousaku Architects (Fuminori Nousaku, Junpei Nousaku); miCo. (Mizuki Imamura, Isao Shinohara); Levi Architecture (Jun Nakagawa); Shingo Masuda+Katsuhisa Otsubo Architects (Shingo Masuda, Katsuhisa Otsubo); Koji Aoki Architects (Koji Aoki); 403architecture [dajiba] (Takuma Tsuji, Takeshi Hashimoto, Toru Yada; BUS (Satoru Ito, Kosuke Bando, Issei Suma); dot architects (Toshikatsu Ienari, Takeshi Shakushiro, Wataru Doi).
Venue: Giardini

Korea
The FAR Game: Constraints Sparking Creativity
Commissioner: Arts Council Korea.
Curators/Exhibitors: Sung Hong KIM, Eungee CINN, Keehyun AHN, Seungbum KIM, Isak CHUNG, Daeun JEONG.
Venue: Giardini

Kuwait
Between East and West, A Gulf
Commissioner: NCCAL.
Curators: Hamed Bukhamseen and Ali Karimi.
Venue: Arsenale

Luxembourg
Tracing transitions
Commissioner: LUCA Luxembourg Center for Architecture, Andrea Rumpf.
Curators/Exhibitors: Claude Ballini, Serge Ecker, Daniel Grünkranz, Panajota Panotopoulou.
Venue: Ca' de Duca, Corte del Duca Sforza, San Marco 3052

Macedonia
No Man's land
Commissioner: Ivanka Apostolova.
Curator: Stojan Pavleski.
Exhibitors: Stojan Paveski, Ivan Simeonov, Gjorgji Radovanovic and Ljupcho Tasevski.

Mexico
Unfoldings and assemblages (Despliegues y ensambles) Commissioner: María Margarita Segarra Lagunes.
Curator: Pablo Landa Ruiloba.
Exhibitors: David Mora Torres, Valeria Prieto, Mariano Arias‑Diez, Alejandro Suárez Pareyón, César Augusto Guerrero Rodríguez, Mariana Ordoñez Grajales, Jorge Andrade Narváez, Paloma Vera, João Boto Matos Caeiro, Javier Toscano Guerrero, Isadora Hastings, Melba Denisse García, Álvaro Lara Cruz, Juan Carlos de la Garza Madero, Juan José Santibañez, Luz Yazmin Viramontes, Juan Alfonso Garduño, Jesús Roberto Nuñez, Rodolfo Samperio, Alfredo Hidalgo Rasmussen, Daniel Filloy Ring, Juan M. Casillas Pintor, José Carlos Lavalle Alonzo, Alexa Mabel Pacheco, Carlos Hagerman, Jesús Álvarez, Lara Becerra, Betsaid M. Moreno Corona, Jorge A. Rivera, Aarón Gutiérrez, Raúl Cárdenas Osuna.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Montenegro
Project Solatia Ulcinj
Commissioner: Dijana Vucinic Ministry of Sustainable Development and Tourism.
Curators: Bart Lootsma, Katharina Weinberger.
Exhibitors: ecoLogicStudio, London; LOLA, Rotterdam; LAAC, Innsbruck.
Venue: Palazzo Malipiero, San Marco 3079

The Netherlands
BLUE: Architecture of Peacekeeping Missions
Commissioner Het Nieuwe Instituut.
Curator: Malkit Shoshan.
Venue: Giardini

New Zealand
Future Islands
Commissioner: Tony Van Raat.
Curator: Charles Walker.
Exhibitors: Kathy Waghorn, Jessica Barter, Stephen Brookbanks, Maggie Carroll, Bruce Ferguson, Minka Ip, Jonathan Rennie, Rewi Thompson.
Venue: Palazzo Bollani, Castello 3647

Nigeria
Diminished Capacity
Commissioner: Nkanta George Ufot, (Ministry of Information and Culture).
Curator: Camilla Boemio.
Exhibitor: Ola-Dele Kuku.

Nordic Countries
Finland Norway Sweden
In Theraphy - Nordic Countries Face to Face
Commissioner: ArkDes, The Swedish Centre for Architecture and Design (Sweden).
Deputy Commissioner: The Finnish Museum of Architecture (Finland) and Nasjonalmuseet (Norway).
Curator: David Basulto, James Taylor-Foster.
Venue: Giardini

Peru
OUR AMAZON FRONTLINE
Commissioner: José Orrego.
Curators: Sandra Barclay and Jean Pierre Crousse.
Exhibitor: Ministry of Education, "Progetto Plan Selva" Capo Progetto Elizabeth Ananos and with Claudia Flores, Sebastián Cilloniz, José Luis Villanueva, Miguel Chávez, Gino Fernández, Alvaro Echevarría, Alfonso Orbegoso, Luis Miguel Hadzich, Carlos Tamayo.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Philippines
Muhon: Traces of an Adolescent City
Commissioner: National Commission for Culture and the Arts (NCCA), Felipe M. de Leon.
Curators: Juan Paolo de la Cruz, Sudarshan Khadka Jr., Leandro Locsin (LVLP Partners).
Venue: European Cultural Center - Palazzo Mora, Strada Nuova 3659

Poland
Fair Building
Commissioner: Hanna Wroblewska.
Curator: Dominika Janicka, in cooperation with Martyna Janicka and Michał Gdak.
Venue: Giardini

Portugal
NEIGHBOURHOOD: Where Alvaro meets Aldo
Commissioner: Carlos Moura-Carvalho.
Curator: Nuno Grande e Roberto Cremascoli.
Exhibitor: Álvaro Siza Vieira.
Venue: Campo di Marte, Giudecca (between Calle Mason and Calle Michelangelo Buonarroti - vaporetto: Zitelle)

Romania
SELFIE AUTOMATON
Commissioner: Attila Kim.
Curator: Tiberiu Bucsa.
Exhibitor: Tiberiu Bucsa, Orsolya Gal, Stathis Markopoulos, Adrian Arama, Oana Matei, Andrei Durloi.
Venue: Giardini and Nuova Galleria dell'Istituto Romeno di Venezia Palazzo Correr, Campo Santa Fosca, Cannaregio 2214

Russia
Commissioner: Semen Mikhailovsky.
Curator: Sergey Kuznetsov.
Venue: Giardini

Serbia
HEROIC: Free Shipping
Commissioner: Ivan Raskovic.
Scientific Committee: Ljiljana Miletić Abramović, Igor Marić, Aleksandar Bobić, Milan Đurić, Vladimir Milenković, Vesna Cagić Milošević, Maja Ćirić.
Exhibitors: Stefan Vasić, Ana Šulkić and Igor Sjeverac.
Venue: Giardini

Seychelles
Commissioner: Benjamin Rose
Curator: Andrés Ramírez
Venue: Palazzo Michiel, Cannaregio, 4391 (Strada Nova)

Singapore
At The 'Home Front'
Commissioner: Jeffrey Ho, Executive Director of Design Singapore Council.
Curator: Wong Yunn Chii, Department of Architecture, School of Design and Environment, National University of Singapore.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Slovenia
Home@Arsenale
Commissioner: Matevž Čelik, Museum of Architecture and Design, MAO.
Curators: Aljoša Dekleva and Tina Gregorič (dekleva gregoric architects).
Venue: Arsenale

Spain
UNFINISHED
Commissioner: Iñaqui Carnicero + Carlos Quintans.
Curator: Carnicero + Quintans.
Exhibitor: Contemporary Spanish Architecture.
Venue: Giardini

Switzerland
Incidental Space
Commissioner: Sandi Paucic and Marianne Burki, Swiss Arts Council Pro Helvetia.
Curator: Sandra Oehy.
Exhibitor: Christian Kerez.
Venue: Giardini

Thailand
Class of 6.3
Commissioner: The Office of Contemporary Art and Culture, Ministry of Culture.
Curator: Teeranuj Wongwaisayawan.
Exhibitors: Pitupong Chaowakul, Chatpong Chuenrudeemol, Jeravej Hongsakul, Kanika R'Kul, Jun Sekino Chutayaves Sinthuphan, Suriya Umpansiriratana, Twitee Vajrabhaya, Varudh Varavarn.
Venue: Arsenale

Turkey
Darzana: Two Arsenals, One Vessel
Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (iKSV).
Curators: Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar.
Exhibitors: Hüner Aldemir, Caner Bilgin, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem, Yiğit Yalgın.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

United Arab EmiratesUnited Arab Emirates
Transformations: The Emirati National House
Commissioner: Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.
Curator: Yasser Elsheshtawy.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Special Feature by UiU

Uruguay
REBOOT
Commissioner: Miguel Fascioli.
Curator: Marcelo Danza, with Antar Kuri, Borja Fermoselle Allué, José de los Santos, Diego Cataldo, Facundo Romero, Mateo Vidal, Marcelo Staricco.
Venue: Giardini

USA
The Architectural Imagination
Commissioner: Monica Ponce de Leon.
Curators: Cynthia Davidson and Monica Ponce de Leon.
Exhibitors: Marcelo Lopez-Dinardi and V. Mitch McEwen, A(n) Office, Detroit, Michigan Kelly Bair and Kristy Balliet, BairBalliet, Chicago, Illinois, and Columbus, Ohio, Greg Lynn, Greg Lynn FORM, Los Angeles, California Mack Scogin and Merrill Elam, Mack Scogin Merrill Elam Architects, Atlanta, Georgia Marshall Brown, MARSHALL BROWN PROJECTS, Chicago, Illinois, Hilary Sample and Michael Meredith, MOS Architects, New York, New York Florencia Pita and Jackilin Hah Bloom, Pita & Bloom, Los Angeles, California, Albert Pope and Jesus Vassallo, Present Future, Houston, Texas Preston Scott Cohen, Preston Scott Cohen Inc., Cambridge, Massachusetts Stan Allen, SAA/Stan Allen Architect, New York, New York Thom Moran, Ellie Abrons, Adam Fure, and Meredith Miller, T+E+A+M, Ann Arbor, Michigan Andrew Zago and Laura Bouwman, Zago Architecture, Los Angeles, California.
Venue: Giardini

Yemen
Beautiful Yemen
Commissioner: Mr. Ayed Ali Al-Shawafy, Undersecretary for Cultural relations, Ministry of Culture, Yemen.
Venue: Arsenale

 

This list is based on official press information and other sources. We do not assume responsibility regarding the correctness.

15th International Architecture Exhibition
La Biennale di Venezia

28 May - 27 November 2016

Reporting from the Front
Central international exhibition

Artistic Director: Alejandro Aravena

Central international exhibition:
88 participants

62 National Pavilions

Special Feature by UiU:

Venice Architecture Biennale 2016

United Arab Emirates

National pavilion at the Arsenale - Sale d'Armi. Title: Transformations - The Emirati National House. Curator: Yasser Elsheshtawy. Commissioner: The Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.

15th Venice Architecture Biennale 2016

Back to Top