Logo Logo

documenta 14 participants

Abounaddara

Akinbode Akinbiyi

Nevin Aladağ

Danai Anesiadou

Andreas Angelidakis

Aristide Antonas

Rasheed Araeen

Ariuntugs Tserenpil

Michel Auder

Alexandra Bachzetsis

Nairy Baghramian

Sammy Baloji

Arben Basha

Rebecca Belmore

Sokol Beqiri

Roger Bernat

Bili Bidjocka

Ross Birrell

Llambi Blido

Nomin Bold

Pavel Brăila

Geta Brătescu

Miriam Cahn

María Magdalena Campos-Pons & Neil Leonard

Vija Celmins

Banu Cennetoğlu

Panos Charalambous

Nikhil Chopra

Ciudad Abierta

Marie Cool Fabio Balducci

Anna Daučíková

Moyra Davey

Yael Davids

Agnes Denes

Manthia Diawara

Beau Dick (1955–2017)

Maria Eichhorn

Hans Eijkelboom

Bonita Ely

Theo Eshetu

Aboubakar Fofana

Peter Friedl

Guillermo Galindo

Regina José Galindo

Israel Galván, Niño de Elche & Pedro G. Romero

Daniel García Andújar

Pélagie Gbaguidi

Apostolos Georgiou

Yervant Gianikian & Angela Ricci Lucchi

Gauri Gill

Marina Gioti

Beatriz González

Douglas Gordon

Hans Haacke

Constantinos Hadzinikolaou

Irena Haiduk

Ganesh Haloi

Anna Halprin

Dale Harding

David Harding

Maria Hassabi

Edi Hila

Susan Hiller

Hiwa K

Olaf Holzapfel

Gordon Hookey

iQhiya

Sanja Iveković

Amar Kanwar

Romuald Karmakar

Andreas Ragnar Kassapis

Kettly Noël

Bouchra Khalili

Khvay Samnang

Daniel Knorr

Katalin Ladik

Lala Rukh

David Lamelas

Rick Lowe

Alvin Lucier

Ibrahim Mahama

Narimane Mari

Mata Aho Collective

Mattin

Jonas Mekas

Angela Melitopoulos

Phia Ménard

Lala Meredith-Vula

Gernot Minke

Marta Minujín

Naeem Mohaiemen

Hasan Nallbani

Joar Nango

Rosalind Nashashibi & Nashashibi/Skaer

Negros Tou Moria

Otobong Nkanga

Emeka Ogboh

Olu Oguibe

Rainer Oldendorf

Pauline Oliveros (1932–2016)

Joaquín Orellana Mejía

Christos Papoulias

Véréna Paravel & Lucien Castaing-Taylor

Benjamin Patterson (1934–2016)

Dan Peterman

Angelo Plessas

Nathan Pohio

Pope.L

Postcommodity

Prinz Gholam

R. H. Quaytman

Gerhard Richter

Abel Rodríguez

Tracey Rose

Roee Rosen

Arin Rungjang

Ben Russell

Georgia Sagri

Máret Ánne Sara

Ashley Hans Scheirl

Marilou Schultz

David Schutter

Algirdas Šeškus

Nilima Sheikh

Ahlam Shibli

Zef Shoshi

Mounira Al Solh

Annie Sprinkle & Beth Stephens

Eva Stefani

K. G. Subramanyan (1924–2016)

Vivian Suter

El Hadji Sy

Sámi Artist Group (Britta Marakatt-Labba, Keviselie/Hans Ragnar Mathisen, Synnøve Persen)

Terre Thaemlitz

Piotr Uklański

Jakob Ullmann

Antonio Vega Macotela

Cecilia Vicuña

Annie Vigier & Franck Apertet (les gens d’Uterpan)

Wang Bing

Lois Weinberger

Stanley Whitney

Elisabeth Wild

Ruth Wolf-Rehfeldt

Ulrich Wüst

Zafos Xagoraris

Sergio Zevallos

Mary Zygouri

Artur Żmijewski

 


Zainul Abedin (1914–1976)

Stephen Antonakos (1926–2013)

Arseny Avraamov (1886–1944)

Ernst Barlach (1870–1938)

Étienne Baudet (ca. 1638–1711)

Samuel Beckett (1906–1989)

Franz Boas (1858–1942)

Arnold Bode (1900–1977)

Lorenza Böttner (1959–1994)

Marcel Broodthaers (1924–1976)

Lucius Burckhardt (1925–2003)

Abdurrahim Buza (1905–1986)

Vlassis Caniaris (1928–2011)

Sotir Capo (1934–2012)

Cornelius Cardew (1936–1981)

Ulises Carrión (1941–1989)

Agim Çavdarbasha (1944–1999)

Chittaprosad (1915–1978)

Jani Christou (1926–1970)

Chryssa (1933–2013)

André du Colombier (1952–2003)

Gustave Courbet (1819–1877)

Christopher D’Arcangelo (1955–1979)

Bia Davou (1932–1996)

Maya Deren (1917–1961)

Ioannis Despotopoulos (1903–1992)

Thomas Dick (1877–1927)

Carl Friedrich Echtermeier (1845–1910)

Maria Ender (1897–1942)

Forough Farrokhzad (1935–1967)

Conrad Felixmüller (1897–1977)

Pavel Filonov (1883–1941)

Niccolò di Pietro Gerini (1340–1414)

Tomislav Gotovac (1937–2010)

Jacob & Wilhelm Grimm (1785–1863, 1786–1859)

Ludwig Emil Grimm (1790–1863)

Giovanni di ser Giovanni Guidi (1406–1486)

Cornelia Gurlitt (1890–1919)

Louis Gurlitt (1812–1897)

Nikos Hadjikyriakos-Ghika (1906–1994)

Oskar Hansen (1922–2005)

Sedje Hémon (1923–2011)

Theodor Heuss (1884–1963)

Karl Hofer (1878–1955)

Ralph Hotere (1931–2013)

Albert Jaern (1893–1949)

Iver Jåks (1932–2007)

Sunil Janah (1918–2012)

Alexander Kalderach (1880–1965)

Tshibumba Kanda Matulu (1947–1981 disappeared)

Leo von Klenze (1784–1864)

Kel Kodheli (1918–2006)

Louis Kolitz (1845–1914)

Spiro Kristo (1936–2011)

KSYME-CMRC (gegründet 1979)

Anna “Asja” Lācis (1891–1979)

Maria Lai (1919–2013)

Yves Laloy (1920–1999)

Valery Pavlovich Lamakh (1925–1978)

George Lappas (1950–2016)

Pavel Leiberg (1874–1938)

Karl Leyhausen (1899–1931)

Max Liebermann (1847–1935)

George Maciunas (1931–1978)

Ernest Mancoba (1904–2002)

Oscar Masotta (1930–1979)

Pandi Mele (1939–2015)

Michail Matjuschin (1861–1934)

Tina Modotti (1896–1942)

Benode Behari Mukherjee (1904–1980)

Krzysztof Niemczyk (1938–1994)

Ivan Peries (1921–1988)

David Perlov (1930–2003)

André Pierre (1915–2005)

Dimitris Pikionis (1887–1968)

Dmitri Prigow (1940–2007)

Hasan Reçi (1914–1980)

W. Richter

Anne Charlotte Robertson (1949–2012)

Erna Rosenstein (1913–2004)

August Wilhelm and Friedrich Schlegel (1767–1845, 1772–1829)

Bruno Schulz (1892–1942)

Scratch Orchestra (1969–1974)

Tom Seidmann-Freud (1892–1930)

Allan Sekula (1951–2013)

Baldugiin Sharav (1869–1939)

Amrita Sher-Gil (1913–1941)

August Spies (1855–1887)

Foto Stamo (1916–1989)

Gani Strazimiri (1915–1993)

Władysław Strzemiński (1893–1952)

Alina Szapocznikow (1926–1973)

Yannis Tsarouchis (1910–1989)

Antonio Vidal (1928–2013)

Wadim Sidur (1924–1986)

Albert Weisberger (1878–1915)

Lionel Wendt (1900–1944)

Johann Joachim Winckelmann (1717–1768)

Fritz Winter (1905–1976)

Basil Wright (1907–1987)

Andrzej Wróblewski (1927–1957)

Iwan Wyschnegradsky (1893–1979)

Iannis Xenakis (1922–2001)

Androniqi Zengo Antoniu (1913–2000)

Pierre Zucca (1943–1995)

documenta 14

Athens, Greece
8 April - 16 July 2017

Kassel, Germany
10 June - 17 September 2017

Artistic Director: Adam Szymczyk

Team of curators, advisors, assistants

Approx. 250 participants

documenta 14, 2017

Back to Top