Logo Logo

Nationale Pavillons - komplette Liste

Karte der Ausstellungsorte


Albania
Occurrence in present tense
Commissioner: Minister of Culture, Mrs. Mirela Kumbaro.
Curator: Vanessa Joan Müller.
Exhibitor: Leonard Qylafi.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Andorra
Murmuri
Commissioner: Miriam Ambattle.
Curators: Ivan Sansa, Javier Balmaseda, Paolo De Grandis.
Exhibitor: Eve Ariza.
Venue: Istituto Provinciale Santa Maria della Pietà, Castello 3701

Angola
Magnetic Memory / Historical Resonance
Commissioner: Minister of Culture of Angola, Dr. Carolina Cerqueira.
Curators: José António Oliveira, Maria da Silva de Oliveira e Silva, Paulo Kussy Correia Fernandes.
Exhibitor: José António Oliveira "António Ole".
Venue: Venice Art Space, Fondamenta degli Incurabili, Dorsoduro 557

Antigua and Barbuda
Frank Walter, The Last Universal Man
Commissioner: Melville Richardson.
Curator: Barbara Paca.
Exhibitor: Frank Walter.
Venue: Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Zattere, Dorsoduro, 909/A

Argentina
The horse problem
Commissioner: Mauricio Wainrot.
Curator: Andrés Duprat.
Exhibitor: Claudia Fontes.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Armenia
Fiamma inextinguible, The panters in my blossom garden, Border no Border
Commissioner: Svetlana Sahakyan.
Curators: Bruno Corà, Demetrio Paparoni, Giorgio Grasso.
Exhibitors: Jean Boghossian, Rafael Megall, Miro Persolja.
Venue: Collegio Armeno Moorat-Raphael (Palazzo Zenobio, Dorso­duro 2596), Chiesa di Santa Croce degli Armeni (Calle dei Armeni, San Marco 965/A)

Australia
My Horizon
Commissioner: Naomi Milgrom AO.
Curator: Natalie King.
Exhibitor: Tracey Moffatt.
Venue: Giardini

Austria
Brigitte Kowanz, Erwin Wurm
Commissioner/Curator: Christa Steinle.
Exhibitors: Brigitte Kowanz and Erwin Wurm
Venue: Giardini

Azerbaijan
UNDER ONE SUN The Art of Living Together
Commissioner: Ambassador Mammad Ahmadzada.
Curators: Martin Roth, Emin Mammadov.
Exhibitors: HYPNOTICA Visual Performance Group, Elvin Nabizadedz.
Venue: Palazzo Lezze, Campo Santo Stefano, San Marco 2949

Belarus
Commissioner: Sharangovich Natalya, National Center of Contemporary Arts.
Curator: Roman Zaslonov.
Exhibitors: Roman Zaslonov, Viktar Labkovich, Sergey Talybov.
Venue: Venezia, Fondamenta San Giuseppe, Castello 925

Belgium
Commissioner: Sven Gatz, Flemish Minister for Culture, Media, Youth & Brussels.
Curator: Eva Wittocx.
Exhibitor: Dirk Braeckman.
Venue: Giardini

Bolivia
Essence
Commissioner/Curator: José Bedoya Sáenz.
Curators: José Bedoya Sáenz,Juan Fabbri, Gabriele Romeo.
Exhibitors: Sol Mateo, Jannis Markopoulos and José Ballivián.
Venue: Scuola dei Laneri, Santa Croce 113/A

Bosnia and Herzegovina
University of Disaster
Commissioner: Sarita Vujkovic, Museum of Contemporary Art of Republika Srpska.
Curators: Christopher Yggdre, Fredrik Svensk, Sinziana Ravini, Ana van der Vliet in collaboration with Hans-Ulrich Obrist.
Exhibitors: Radenko Milak in collaboration with Roman Uranjek and international guests (Lamin Fofana, Sidsel Meineche-Hansen, Juan-Pedro Fabra Guemberena, Loulou Cherinet, Geraldine Juárez with Joel Danielsson, Nils Bech with Ida Ekblad).
Venue: Palazzo Malipiero, San Marco 3198

Brazil
Chão de caça [Hunting Ground]
Commissioner: Fundação Bienal de São Paulo. President: João Carlos de Figueiredo Ferraz.
Curator: Jochen Volz.
Exhibitor: Cinthia Marcelle.
Venue: Giardini

Canada
A way out of the mirror
Commissioner: National Gallery of Canada.
Curators: Kitty Scott; Carol and Morton Rapp Curator of Modern and Contemporary Art, Art Gallery of Ontario.
Exhibitor: Geoffrey Farmer.
Venue: Giardini

Chile
Werken
Commissioner: Consejo Nacional de la Cultura y las Artes, Chile.
Curator: Ticio Escobar.
Exhibitor: Bernardo Oyarzun.
Venue: Arsenale, Artiglierie

China
Continuum-Generation by Generation
Commissioner: China Arts and Entertainment Group.
Curator: Qiu Zhijie.
Exhibitors: Tang Nannan, Wu Jian’an, Wang Tianwen, Yao Huifen.
Venue: Arsenale, Magazzino delle Cisterne and Giardino delle Vergini

Croatia
Horizon of Expectations
Commissioner: Ministry of Culture.
Curator: Branka Bencic.
Exhibitors: Tina Gverovic, Marko Tadic.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Cuba
Tiempos de la intuición….
Commissioner: Jorge Fernández Torres.
Curator: José Manuel Noceda.
Exhibitors: Abel Barroso, Iván Capote, Roberto Diago, Roberto Fabelo, José Manuel Fors, Aimée García, Reynier Leyva Novo, Meira Marrero & José Ángel Toirac, Carlos Martiel, René Peña, Mabel Poblet, Wilfredo Prieto, Esterio Segura, José Eduardo Yaque.
Venue: Palazzo Loredan, Campo Santo Stefano, San Marco

Cyprus
The Future Of Colour
Commissioner: Louli Michaelidou.
Curator: Jan Verwoert.
Exhibitor: Polys Peslikas.
Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865

Czech Republic and Slovak Republic
Swan Song: Now
Commissioner: Monika Palcova.
Curator: Lucia Gregorova Stach.
Exhibitor: Jana Zelibska.
Venue: Giardini

Denmark
Influenza – revisioning darkness
Commissioner: The Danish Arts Foundation, Committee for Visual Arts Project Funding: Gitte Ørskou (Chair), Lilibeth Cuenca Rasmussen, Bodil Nielsen and Jacob Tækker.
Exhibitor: Kirstine Roepstorff.
Venue: Giardini

Egypt
The Mountain
Commissioner/Exhibitor: Moataz Mohamed Nasr Eldin.
Curator: Ministry of Culture.
Venue: Giardini

Estonia
If Only You Could See What I've Seen with Your Eyes
Commissioner: Maria Arusoo.
Curator: Kati Ilves.
Exhibitor: Katja Novitskova.
Venue: Palazzo Malipiero (2nd floor), San Samuele, San Marco 3199

Finland (Pavilion Alvar Aalto)
The Aalto Natives
Commissioner: Raija Koli, Frame Contemporary Art Finland.
Curator: Xander Karskens.
Exhibitors: Erkka Nissinen and Nathaniel Mellors.
Venue: Giardini

France
Studio Venezia
Commissioner: Institut français, with Ministère de la Culture et de la Communication.
Curators: Lionel Bovier and Christian Marclay.
Exhibitor: Xavier Veilhan.
Venue: Giardini

Georgia
Living Dog Among Dead Lions
Commissioner: Ana Riaboshenko, on behalf of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia.
Curator: Julian Heynen.
Exhibitor: Vajiko Chachkhiani.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Germany
Faust
Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office.
Curator: Susanne Pfeffer.
Exhibitor: Anne Imhof.
Venue: Giardini

Great Britain
folly
Commissioner: Emma Dexter.
Curators: Harriet Cooper, Delphine Allier.
Exhibitor: Phyllida Barlow.
Venue: Giardini

Greece
Laboratory of Dilemmas
Commissioner: Katerina Koskina, Director of the National Museum of Contemporary Art, Athens (EMST).
Curator: Orestis Andreadakis.
Exhibitor: George Drivas.
Venue: Giardini

Grenada
The Bridge
Commissioner: Ministry of Culture, Susan Mains.
Curator: Omar Donia.
Exhibitors: Jason de Caires Taylor, Asher Mains, Milton Williams, Alexandre Murucci, Khaled Hafez, Rashid Al Kahlifa and Mahmoud Obaidi.
Venue: 417 Fondamenta Zattere, Dorsoduro

Guatemala
La Marge
Commissioner: José Luis Chea Urruela, Ministro della Cultura del Guatemala.
Curator: Daniele Radini Tedeschi.
Exhibitors: Cesar Barrios, Lourdes de la Riva (Maria De Lourdes De La Riva Gutierrez), Arturo Monroy, Andrea Prandi, Erminio Tansini, Elsie Wunderlich, El círculo mágico.
Venue: Palazzo Albrizzi -Capello, Cannaregio 4118

Hungary
Peace on Earth
Commissioner: Julia Fabényi.
Curator: Zsolt Petrányi.
Exhibitor: Gyula Várnai.
Venue: Giardini

Iceland
Out of Control in Venice
Commissioner: Eiríkur Thorláksson.
Curator: Stefanie Böttcher.
Exhibitor: Egill Sæbjörnsson.
Venue: Spazio Punch, Giudecca 800/o

Indonesia
1001 Martian Homes
Commissioner: Agency for Creative Economy/Badan Ekonomi Kreatif (BEKRAF): Ricky Joseph Pesik, Melani W. Setiawan, Amalia P. Wirjono, Diaz Parzada, Enin Supriyanto.
Curator: Agung Hujatnikajennong.
Exhibitor: Tintin Wulia.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Iraq
Archaic
Commissioner: Ruya Foundation.
Curators: Tamara Chalabi and Paolo Colombo.
Exhibitors: Antiquities for the Iraq Museum, Francis Alÿs, Jewad Selim, Shakir Hassan Al Said, Sadik Kwaish Alfraji, Sherko Abbas, Sakar Sleiman, Nadine Hattom, Luay Fadhil, Ali Arkady.
Venue: Palazzo Cavalli Franchetti, San Marco 2847

Ireland
Tremble Tremble (Tremate Tremate)
Commissioner/Curator: Tessa Giblin, Director Talbot Rice Gallery, University of Edinburgh.
Exhibitor: Jesse Jones.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Israel
Sun Stand Still
Commissioners: Michael (Miki) Gov, Arad Turgeman.
Curator: Tami Katz-Freiman.
Exhibitor: Gal Weinstein.
Venue: Giardini

Italy
Il Mondo Magico (The Magic World)
Commissioner: Federica Galloni, Direttore Generale Arte e Architettura Contemporanee e Periferie Urbane, Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo.
Curator: Cecilia Alemani.
Exhibitors: Roberto Cuoghi, Adelita Husni-Bey, Giorgio Andreotta Calò.
Venue: Arsenale, Tese delle Vergini

Ivory Coast
Commissioner: Yacouba Konate.
Curator: Massimo Scaringella.
Exhibitors: Ouattara Watts, Joana Choumali, Jems Robert Koko Bi, Raimondo Galeano, Joachim K. Siluè.
Venue: Palazzo Dolfin Gabrielli, Dorsoduro 3593

Japan
Turned Upside Down, It's a Forest
Commissioner: The Japan Foundation.
Curator: Meruro Washida.
Exhibitor: Takahiro Iwasaki.
Venue: Giardini

Kenya
Another Country
Commissioner: Dr. Kiprop lagat, Director of Culture, Government of Kenya.
Curator: Jimmy Ogonga.
Project Advisor: Simon Njami.
Exhibitors: Arlene Wandera, Mwangi Hutter, Paul Onditi, Peterson Kamwathi, Richard Kimathi.
Venue: Scuola Palladio, Giudecca, 30100 Venice.

Kiribati
Ars longa, vita brevis! / sinking islands, unsinkable art
Commissioner: Ministry of Internal Affairs, Eera Teakai Baraniko.
Curators: Pelea Tehumu, Nina Tepes.
Exhibitors: Performance Group Kairaken Betio: Teroloang Borouea, Neneia Takoikoi, Tineta Timirau, TeetiAaloa, Kenneth Ioane, Kaumai Kaoma, Runita Rabwaa, Obeta Taia, Tiribo Kobaua, Tamuera Tebebe, Rairauea Rue, Teuea Kabunare, Tokintekai Ekentetake, Katanuti Francis, Mikaere Tebwebwe, Terita Itinikarawa Kaeua Kobaua, Raatu Tiuteke, Kaeriti Baanga, Ioanna Francis, Temarewe Banaan Aanamaria Toom, Einako Temewi, Nimei Itinikarawa, Teniteiti Mikaere, Aanibo Bwatanita, Arin Tikiraua. Visual Artist; Daniela Danica Tepes. Performance Group Ngaon Nareau: Teata Tetoki, Raakai Ianibata, Taorobwa Bakatokia, Tekaei Kaairo, Nabiri Kaaraiti, Abetena Itaaka, Bwobwaka Bwebwere.
Venue: European Cultural Centre, Palazzo Mora, Strada Nova, 3659

Korea (Republic of)
Counterbalance: The Stone and the Mountain
Commissioner: Arts Council Korea.
Curator: Daehyung Lee.
Exhibitors: Cody Choi, Lee Wan.
Venue: Giardini

Kosovo
Lost and Found
Commissioner: Valon Ibraj.
Curator: Arta Agani.
Exhibitor: Sislej Xhafa.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Latvia
What Can Go Wrong
Commissioner: Daiga Rudzate.
Curator: Inga Šteimane.
Exhibitor: Mikelis Fišers.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Lebanon
ŠamaŠ
Commissioner: Nouhad Younes.
Curator: Emmanuel Daydé.
Exhibitor: Zad Moultaka.
Venue: Arsenale Nord

Lithuania
R
Commissioner: Kestutis Kuizinas, Contemporary Art Centre, Vilnius.
Curators: Ula Tornau, Asta Vaiciulyte, Contemporary Art Centre, Vilnius.
Exhibitor: Žilvinas Landzbergas.
Venue: Scuola San Pasquale at San Francesco della Vigna, Castello 2786

Luxembourg
Thank you so much for the flowers
Commissioner: Ministère de la Culture.
Curator: Kevin Muhlen - director of Casino Luxembourg – Forum d’art contemporain. Exhibitor: Mike Bourscheid.
Venue: Ca’ del Duca 3052 Corte del Duca Sforza, San Marco

Macedonia
Red Carnival
Commissioner: Nata Keckarovska.
Curator: Branislav Sarkanjac.
Exhibitor: Tome Adzievski.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Malta
Homo Melitensis - An Incomplete Inventory in 19 Chapters
Commissioner: Arts Council Malta.
Curators: Raphael Vella and Bettina Hutschek.
Exhibitors: Adrian Abela, John Paul Azzopardi, Aaron Bezzina, Pia Borg, Gilbert Calleja, Austin Camilleri, Roxman Gatt, David Pisani, Karine Rougier, Joe Sacco, Teresa Sciberras, Darren Tanti and Maurice Tanti Burlo’ and artefacts from Heritage Malta’s National collection, Ghaqda tal-Pawlini, private collections and various archives.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Mexico
The life in the folds
Commissioner: Gabriela Gil Verenzuela.
Curator: Pablo León de la Barra.
Exhibitor: Carlos Amorales.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Mongolia
Lost in Tngri (Lost in Heaven)
Commissioner: Munkh-Orgil Tsend, Minister of Foreign Affairs.
Curator: Dalkh-Ochir Yondonjunai.
Exhibitors: Chimeddorj Shagdarjav, Enkhtaivan Ochirbat, Munkhbolor Ganbold, Bolortuvshin Jargalsaikhan, Davaajargal Tsaschikher.
Venue: Istituto Santa Maria della Pieta, Castello

Montenegro
Covjek Uomo Human
Commissioner: Nenad Šoškic, Contemporary Art Center of Montengro.
Curator: Žana Filipovic.
Exhibitor: Ivana Radovanovic and Adin Rastoder.
Venue: Palazzo Malipiero (1st floor), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero

Netherlands
Cinema Olanda
Commissioner: Mondriaan Fund.
Curator: Lucy Cotte.
Exhibitor: Wendelien Van Oldenborgh.
Venue: Giardini

Nigeria
Commissioner: Godwin Obaseki.
Curator: Adenrele Sonariwo.
Exhibitors: Victor Ehikhamenor, Peju Alatise, Qudus Onikeku
Venue: Scoletta dei Tiraoro e Battiori, Campo San Stae, Santa Croce 2059

New Zealand
Lisa Reihana: Emissaries
Commissioner: Alastair Carruthers.
Curator: Rhana Devenport.
Exhibitor: Lisa Reihana.
Venue: Arsenale, Isolotto

Nordic Pavilion (Finland - Norway - Sweden)
Mirrored
Commissioner: Ann-Sofi Noring, Moderna Museet.
Curator: Mats Stjernstedt.
Exhibitors: Siri Auerdal, Nina Canell, Charlotte Johannesson, Jumana Manna, Pasi “Sleeping” Myllimäki and Mika Taanila.
Venue: Giardini

Peru
Land of Tomorrow
Commissioner: Armando Andrade de Lucio.
Curator: Rodrigo Quijano.
Exhibitor: Juan Javier Salazar.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Philippines
The Spectre of Comparison
Commissioner: Virgilio S. Almario Chairman, National Commission for Culture and the Arts (NCCA).
Curator: Joselina Cruz.
Exhibitors: Lani Maestro and Manuel Ocampo.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Poland
Little Review
Commissioner: Hanna Wroblewska.
Curator: Barbara Piwowarska.
Exhibitor: Sharon Lockhart.
Venue: Giardini

Portugal
Medida Incerta | Uncertain Mesure
Commissioner: Paula Varanda, Direzione Generale delle Arti.
Curator: João Pinharanda.
Exhibitor: José Pedro Croft.
Venue: Villa Hériot, Calle Michelangelo, Giudecca 54/P - 30133

Romania
Geta Bratescu - Apparitions
Commissioner: Attila Kim.
Curator: Magda Radu.
Exhibitor: Geta Bratescu.
Venue: Giardini and New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Campo Santa Fosca, Palazzo Correr, Cannaregio 2214)

Russia
Theatrum Orbis
Commissioner/Curator: Semyon Mikhailovsky.
Exhibitors: Grisha Bruskin, Recycle Group, Sasha Pirogova.
Venue: Giardini

San Marino
Repubblica di San Marino “Friendship project”
Commissioner: Paolo Rondelli, Direttore Istituti Culturali della Repubblica di San Marino.
Curator: Vincenzo Sanfo
Exhibitors: Priscilla Beccari, Giancarlo Frisoni, Giovanni Giulianelli, Sisto Righi, Patrizia Taddei, Marco Tentoni, Xing Gang, Lee Kuang Yu, Zhang Wang, Zhao Wumian, Yishan, Fu Yuxiang.
Venues: Ateneo Veneto, Campo San Fantin 1897; Palazzo Rota Ivancich, Castello 4421; Liceo Artistico Statale, Palazzo Giustinian Recanati, Dorsoduro 1012; Centro artigianale Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 947

Serbia
Enclavia - Painting, consequence of this kind of life
Commissioner: Slobodan Nakarada.
Curator: Nikola Šuica.
Exhibitors: Vladislav Šcepanovic,
Milena Dragicevic, Dragan Zdravkovic.
Venue: Giardini

Seychelles
Commissioner: Benjamin Rose, Principal Secretary for Culture.
Curator: Martin Kennedy.
Exhibitors: Group Sez
Venue: Giardino Della Marinaressa

Singapore
Dapunta Hyang: Transmission of Knowledge
Commissioner: Paul Tan, Covering CEO, National Arts Council Singapore.
Exhibitor: Zai Kuning.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Slovenia
Newsreel 63
Commissioner: Zdenka Badovinac, Modern Gallery.
Curator: Andreja Hribernik.
Exhibitor: Nika Autor.
Venue: Arsenale, Artiglierie

South Africa
Commissioner: Titi Nxumalo, Console Generale.
Curators: Lucy MacGarry and Musha Neluheni.
Exhibitors: Candice Breitz and Mohau Modisakeng.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Spain
Ciudad de bolsillo (Pocket city)
Commissioner: AECID, Ministero Affari Esteri.
Curator: Manuel Segade.
Exhibitor: Jordi Colomer.
Venue: Giardini

Switzerland
Women of Venice
Commissioners: Sandi Paucic and Marianne Burki, Swiss Arts Council Pro Helvetia.
Curator: Philipp Kaiser.
Exhibitors: Teresa Hubbard / Alexander Birchler and Carol Bove.
Venue: Giardini

Syrian Arab Republic
Everybody Admires Palmyra’s Greatness
Commissioner/Curator: Emad Kashout.
Venue: Isola di San Servolo

Thailand
Krung Thep Bangkok
Commissioner: Vimolluck Chuchat, Director - General of Office of Contemporary Art and Culture, Ministry of Culture.
Curator: Numthong Sae Tang.
Exhibitor: Somboon Hormtientong.
Venue: In Paradiso Gallery, Castello 1260

Tunisia
The Absence of Paths
Commissioner: The Presidency of the Republic and the Tunisian Ministry of Culture.
Curator: Lina Lazaar.
Exhibitor: Anonymous.

Turkey
ÇIN
Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV).
Exhibitor: Cevdet Erek.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi

Tuvalu
Climate Canary
Commissioner: Taukelina Finikaso, Minister of Foreign Affairs, Trade, Tourism, Environment and Labour.
Exhibitor: Vincent J.F. Huang.
Venue: Arsenale, Artiglierie

Ukraine
Parliament
Commissioner: Svitlana Fomenko, First Deputy Minister of Culture.
Curators: Peter Doroshenko, Lilia Kudelia.
Exhibitor: Boris Mikhailov.
Venue: Studio Cannaregio, Cannaregio 1345/D

United Arab Emirates
Rock, Paper, Scissors: Positions in Play
Commissioner: The Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation.
Curator: Hammad Nasar.
Exhibitors: Nujoom Alghanem, Sara Al Haddad, Vikram Divecha, Lantian Xie, Mohamed Yousif.
Venue: Arsenale, Sale d'Armi
Special Feature von UiU

Uruguay
The law of the funnel
Commissioner: Alejandro Denes.
Curator: Gabriel Peluffo Linari.
Exhibitor: Mario Sagradini.
Venue: Giardini
Special Feature von UiU

USA
Tomorrow is Another Day
Commissioners: Christopher Bedford, Dorothy Wagner, Wallis Director, The Baltimore Museum of Art, and Adjunct Professor of the Practice in Fine Arts, Brandeis University.
Curators: Christopher Bedford and Katy Siegel, Senior Programming and Research Curator, The Baltimore Museum of Art.
Exhibitor: Mark Bradford.
Venue: Giardini

Venezuela
Formas escapándose del marco
Commissioner: Luis Carlos Calzadilla Pérez.
Curator: Morella Jurado Capecchi.
Exhibitor: Juan Alberto Calzadilla Álvarez.
Venue: Giardini

Zimbabwe
Deconstructing Boundaries: Exploring Ideas of Belonging
Commissioner: Doreen Sibanda.
Curator: Raphael Chikukwa.
Exhibitors: Sylvester Mubayi, Charles Bhebe, Dana Whabira and Admire Kamudzengerere.
Venue: Santa Maria della Pietà


Möchten Sie informiert werden?
Neues im Special über die 57. Biennale Venedig 2017 und in anderen Bereichen von Universes in Universe erfahren Sie durch unseren gratis Newsletter
Oder folgen Sie UiU in Facebook

57. Biennale Venedig 2017

Zurück nach oben